Nejlépe zdokumentovaný incident z roku 1947

Domů Vesmír Nejlépe zdokumentovaný incident z roku 1947

Roswellský incident známý také jako roswellská událost nebo roswellská katastrofa, bylo pozorování neidentifikovaného létajícího objektu, jeho havárie a vyproštění údajných trosek přibližně 127 km od města Roswell v Novém Mexiku v červenci 1947. Udál se jen osm dní po pozorování Kennetha Arnolda, které bylo prvním široce zdokumentovaným poválečným případem pozorování UFO. Roswellský incident je jedním z nejznámějších a nejlépe zdokumentovaných případů UFO.

Svědectví

24. června 1947 v Novém Mexiku při jednom ze svých letů ve svém malém soukromém letadle pozoruje Kenneth Arnold devět podivných objektů „vypadajících jako talířek hozený nad vodou.“ Informace se dostává do novin a Spojené státy mají novou senzaci. Jak se ukáže o mnoho let později, celým případem se od počátku zajímá tajně i americká vláda a její zpravodajské a bezpečnostní organizace.
Jen o pár dnů později v podvečer 2. července 1947 bylo pozorováno UFO diskovitého tvaru letící u Roswellu směrem na severozápad. Na druhý den ráno 127 km odtud ve směru letu nachází rančer William „Mac“ Brazel se synem a dcerou na uzemí ranče Foster, jihovýchodně od městečka Corona, záhadné trosky, které nevypadají, že by pocházely z letadla. Zpočátku jim nevěnují pozornost, když se ale shodou okolností Mac Brazel dozví o létajících talířích Kennetha Arnolda, začne mu celá věc vrtat hlavou. Nakonec se na místo vrátí a přesně neurčené množství trosek naloží a odveze domů.
6. července 1947 Mac Brazel odjíždí do Roswellu prodat své auto a při té příležitosti sebou bere i část trosek, aby je ukázal místnímu šerifovi. Šerif Wilcox se poté spojí s majorem Jessem A. Marcelem z letecké základny pozemních sil v Roswellu. Následně je Brazel oficiálně na několik dní uvězněný a je mu řečeno, že s ohledem na bezpečnost státu nemá o věci s nikým mluvit.
Major Marcel poté s vojáky 509. bombardovací skupiny na ranči zajistí trosky. Sám Marcel tvrdil, že se našly malé trosky, později se rozšířily spekulace, že bylo nalezeno i celé diskovité letadlo (či letadla) a mimozemská těla. Trosky byly dopraveny na vojenskou základnu v Roswellu a na příkaz plukovníka Blancharda převezeny na leteckou základnu Wright-Patterson. Majoru Marcelovi vojenští nadřízení další zkoumání trosek neumožnili.
Zatímco poklidný Roswell se teprve chystá stát legendou, americká média přinášejí desítky zpráv o pozorování UFO. Jde doslova o UFO hysterii, na kterou Los Angeles Evening Herald reaguje titulkem: „Zbláznil se svět nebo lidé ty věci skutečně viděli?“

Oficiální vyjádření

8. července 1947 vydává tiskový důstojník Walter Haut prohlášení: „Letiště pozemních sil v Roswellu s potěšením oznamuje, že ve spolupráci s jedním místním rančerem a šerifovým úřadem v Chaves County získalo jistý disk. Později je Haut obviněn z toho, že zprávu vydal bez konzultace se svým nadřízeným Williamem Blanchardem a v ten samý den je vydána „opravná“ zpráva, že nešlo o létající talíř, ale meteorologický balón. Vysílání stanice Roswell o případu přebrala i rozhlasová síť ABC News, která zprávu v mírně pozměněné podobě také odvysílala. První nejasnost je na světě a dodnes se debatuje o tom, zda zpráva byla opravena proto, že byla pravdivá a nebo že vznikla pod vlivem hysterie. Faktem je, že informace má oficiální ráz, dostává se k novinářům a 9. července se objevuje titulních stranách ve všech novinách. Roswell se jednou provždy stává místem, kde ztroskotal létající talíř a kde se vláda pokusila zahladit stopy. Svědci jsou vyslýcháni a údajně i zastrašování, oblast je uzavřena a prohledávána. Pravda je skryta pod nánosem vládních prohlášení, nejasností a hypotéz senzacechtivých ufologů.

Hypotézy

Roswellský incident je plný nejasností. V souvislosti s troskami se mluví o kovu, který nešlo ohnout, o jakési hliníkové fólii, o bílé a purpurové pásce s „hieroglyfy“, o materiálu, který se po ohnutí vracel do původního tvaru. Nejčastěji se za bernou minci považuje výpověď z roku 1981, v níž tehdy už dospělý Marcelův syn jasně říká, že „to, co jsem viděl v roce 1947, se nepodobalo v žádném případě běžnému ztroskotání letadla, které jsem kdy viděl.“ Trochu se ale zapomíná na to, že v jiných rozhovorech si Marcel zdaleka není jist tím, kolik symbolů vlastně na pásce bylo a jak vypadaly. Není divu, v roce 1947 mu bylo dvanáct let a o létajícím talíři slyšel poprvé až v okamžiku, kdy mu jeho otec trosky ukázal.
Mezi další hypotézy patří i svědectví G. L. Barnetta, který tvrdil, že viděl jinou havárii u městečka Socorro v Novém Mexiku, kde byl nalezen úplný létající disk s mrtvými cizími těly. K tomu byla vyslovena domněnka, že letící objekt vybuchl nad farmou u Roswellu, kde z něj odpadly části, ale letěl dál až do Socorra, kde definitivně spadl a že roswellský případ byl vymyšlený oficiálními kruhy na zastření skutečného případu v Socorru.
Podle podrobné oficiální zprávy US Air Force z roku 1995 šlo pravděpodobně o zkušební balón, který nesl zkušební figuríny.
Kromě možnosti, že šlo o meteorologický balón či dopravní prostředek mimozemšťanů přichází v úvahu i možnost, že šlo o havárii tajného leteckého dopravního prostředku, který byl testován armádou USA či jiné velmoci. V oblasti Nového Mexika v této době působila White Sands Missile Range, kde byli od roku 1946 soustředěni němečtí vědci, kteří mimo jiné stvořili americký kosmický program. Na letecké základně Roswell zároveň působila jediná letecká divize na světě, která disponovala jadernými zbraněmi.

Zajímavosti

* V šedesátých letech 20. století, když se na incident zcela zapomnělo, se objevila zvláštní němá černobílá nahrávka zachycující „pitvu mimozemšťana“, která prý pochází z Roswellu. Na nahrávce se však „mihne“ i telefon se šroubovicově točeným kabelem, který se používal až od roku 1957. S velkou pravděpodobností je proto film padělek.
V roce 2006 Ray Santilli dokonce potvrdil, že se opravdu jedná o falešné video, které natočil společně s Gary Shoefieldem, ale zároveň tvrdí, že se nejedná o podvod ale o remake snímku, který si v Roswellu skutečně koupil, ovšem manipulací se film prý poškodil.

* Unikátní snímky z roku 1947, které se dochovaly dodnes, vyvolaly řadu nových hypotéz. Na jednom z nich je zachycen generál Ramey (vlevo) a náčelník jeho štábu, plukovník Thomas Dubois (sedící na židli vpravo). Pozornost vyvolal lístek, který generál drží v levé ruce. V roce 2001 se počítačovým odborníkům a kryptologům podařilo onen lístek zvětšit a částečně přečíst, co je na něm napsáno. Generál drží v ruce tajný telegram, odeslaný 8. 7. 1947 v 17 h 13 minut do Pentagonu generálu Hoytu Vandenbergovi, který tehdy velel vzdušným silám USA. Stojí na něm zhruba toto: „…disk je novým nálezem…“, „…úlomky byly objeveny poblíž místa operace Rancho…“, „…oběti katastrofy byly převezeny do Fort Worth v Texasu…“, „…posádka disku bude transportována k hlavnímu vojenskému lékaři speciálním letadlem 8. armády…“ Ramey dále informuje Vandenberga, že rozšíří informaci o pádu meteorologického balónu, která mu připadá „nejpřijatelnější“.

* V roce 2011 oznámil Britský deník Daily Mail, že bylo objeveno několik tisíc dokumentů v online databázi FBI zvané The Vault. Mezi nimi bylo například i memorandum zvláštního agenta Guye Hottela. Ten v roce 1950 nahlásil nadřízeným, že „tři létající talíře“ byly objeveny v Novém Mexiku. „Byly popsány jako kruhové objekty se zvýšeným středem, o velikosti cca 50 stop v průměru,“ uvádí Hottel v memorandu. Agentovým zdrojem, který ho na talíře upozornil, byl roswellský letecký vyšetřovatel. Ten se domníval, že stroje byly nalezeny právě v Novém Mexiku proto, že vláda má v této oblasti vysoce výkonný radar a je pravděpodobné, že ten zasahuje do ovládacích mechanismů samotných talířů. Identita tohoto vyšetřovatele byla v memorandu zcenzurována. Zvláštní agent Hottel ve vyšetřování případu nepokračoval. Zveřejnění dokumentů FBI přišlo jen měsíc poté, co se k podobnému kroku odhodlala britská vláda. Ta zveřejnila tajné záznamy o 35 případech zachycení UFO.

Závěrem

Když se na události v Roswellu 1947 podíváme soudně, zjistíme, že nepřesnosti a dezinformace (byť neúmyslné) nepřišly jen ze strany vlády, ale i ze strany svědků a novinářů. Dost dobře mohlo jít jen o pouhou shodu omylů, náhod a lidské touhy po tajemnu, otázkou pak ale zůstává, proč byla 24. září 1947 na přímý pokyn prezidenta Harryho S.Trumana vytvořena operace Majestic 12, která se celým případem zabývala. A proč na jejím základě vznikl v prosinci téhož roku i projekt vojenského letectva Sign, z něhož se o rok později stal projekt Grudge, pokračující pak pod názvem Blue Book (Modrá kniha) ve zkoumání jevů UFO ještě dlouho poté.
Svědectví 92 svědků (z toho 35 přímých), otázky bez odpovědí, pravda a lež, složky s nápisy TOP SECRET, novinářská senzace i fascinace neznámem a možností života ve vesmíru – to všechno je Roswell. Mýtus, který přežije, i kdyby pravda o něm byla zcela nezajímavá a nudná. Ať už šlo o UFO nebo meteorologický balón, nic se tím nezmění. Roswell byl první, ale ne jediný. Už 6. prosince 1950 se podle zprávy projektu Majestic 12 zřítil nedaleko mexicko texaské hranice u městečka Laredo jiný létající talíř – a další případy zřícení a pozorování létajících talířů pokračují dodnes.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Přejít k navigační liště