Titanic volá o pomoc i 24 let po svém potopení!

Domů Zajímavosti Titanic volá o pomoc i 24 let po svém potopení!

Píše se rok 1936 a britský radioamatér Gordon Cosgrave usedá ke svému radiotechnickému vybavení aby se spojil se svým kamarádem z Nového Skotska. Do naladěné frekvence se však vloudí jiný, velice silný signál. Muž si začne zprávy vysílané v morseovce zapisovat, zatím ovšem netuší co se mu vlastně povedlo zachytit. „Jsme vzdáleni ještě sedmdesát námořních mil a v pohybu nám brání led, ale přesto se snažíme plout nejvyšší možnou rychlostí.“ To je první zpráva, kterou Cosgrave zachytí. Ta je následně přerušena naléhavým voláním SOS z druhé, prozatím neznámé lodi. Loď přesně udá svou polohu a tak muž neváhá a okamžitě běží k telefonu aby přivolal lodi pomoc. Policie ho odkazuje na služebnu anglické admirality, kde jim vylíčí jakou zprávu obdržel a přesnou polohu lodí. Reakce na druhé straně ho však zcela zaskočí, neboť mu je oznámeno, že přichází se zpožděním 24 let a že Titanic, ze kterého zpráva pochází se potopil v roce 1912.

Muž se tedy vrací domu a přemýšlí nad vysvětlením této situace. Ovšem za čtyři dny se vysílání ozývá znovu. Tentokrát zprávy ze stejné námořní oblasti líčí, že dvaadvacet záchranných člunů bylo spuštěno na vodu, ale na palubě zůstává ještě asi tisícovka cestujících. Muž se tedy začíná o potopení Titaniku zajímat více a zjistí, že zprávy se přesně shodují. Přesvědčí tedy několik novinářů, kteří se společně s ním účastní dalšího volání, kdy i za jejich přítomnosti je obdržena další zpráva z oné nešťastné lodi. Z volání se stává senzace, ale Cosgraveovi to přinese jen neštěstí, dostane výpověď v práci a stahuje se do ústraní.

Záhadné depeše z Titaniku, které měli zpoždění celých 24 let nejsou do dnešních dnů oficiálně vysvětleny. Volal snad, tehdy ještě neobjevený, vrak Titaniku o nalezení?

Zajímavostí a záhad kolem potopení Titaniku je hned několik. Věděli jste například, že v roce 1898 (14 let před potopením lodi) vydal bývalý námořník Morgan Robertson povídku, ve které popisuje potopení lodi s názvem Titan? Tato loď byla téměř identické konstrukce jako Titanic, stejně jako Titanic narazila do ledové kry a i zde zemřelo hodně lidí, kvůli nedostatku záchranných člunů. Šlo jen o pouhou náhodu, nebo měl snad starý námořník věštecké schopnosti, o kterých nevěděl?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Přejít k navigační liště