UFO nad Phoenixem

0

13. března 1997 došlo k jednomu z nejslavnějších případů pozorování UFO. Na obloze nad USA se objevila záhadná světla, jenž připomínala obrovský létající objekt. Byl to nejpopulárnější případ UFO za posledních padesát let.
Pozorovali jej úředníci, činitelé státní správy, zástupci policie a tisíce občanů po dobu několika hodin.
UFO bylo pozorováno od Nevady až po Arizonu, alenakonec se případ stal známým jako „světla nad Phoenixem“.

Noční světla

V ten den se podivný objekt objevil ve vzdušném prostoru letiště ve Phoenixu, v 18:55 místního času.
Byl zpozorován dispečery, kteří pracovali na věži, a oznámili to rádiem posádce civilního letadla, stojícího na ranveji a čekajícího na odlet.
Podle slov pilotů, něco jako obrovský vesmírný koráb, přeletělo přímo nad jejich drahou.
Piloti se ptali dispečerů, co to bylo, ale ti jim nebyli schopni odpovědět. Ačkoli všichni viděli světla, na radarových obrazovkách nebyly žádné stopy!
„Pořád nevím, co si mám myslet. Neumím si ani představit, co by to mohlo být. Asi něco armádního,“ říká Bill Grave, jeden z dispečerů letového provozu.

Obyvatelé vzpomínají

„Bylo to něco úžasného a i trochu děsivého,“ řekl konzultant managementu, Tim Ley. „Nad námi tiše letělo obří písmeno „V“. Neviděl jsem samotný objekt, vše, co jsem viděl, byl jeho tvar, něco, co zastínilo hvězdy.“
Když pravá strana obří lodě prošla přímo nad ním, levá strana se nacházela na ploše dvou bloků domů. Lei označil světla UFO za velmi podivná.
„Nebyly jako žárovky, spíš připomínaly hořící plyn. Kolem nich nebyla žádná záře. Nikdy jsem nic takového neviděl.“
Specialisté, kteří prováděli geodetické práce na severu od Phoenixu a měli potřebné nástroje po ruce, spočítali, že objekt byl 3,2 km dlouhý a 2,8 km široký.
Letěl tak nízko, že podle některých svědků šlo rozeznat, kromě jasně svítících světel, i „řadu oken s nějakými siluetami.“ Později se zmínka o „oknech“ již neobjevila.
34 letý Max Saraceno viděl UFO s manželkou. Vyšli ven a sledovali, jak objekt letěl nad jejich hlavami. „Tato obří loď zastínila hvězdy, pomalu plula po obloze a nevydávala žádný zvuk… Neznám žádné letadlo s tak tichými motory,“ popsal událost Max Saraceno.

Přiznání pilota

Sedm hodin po incidentu ufologové obdrželi telefonát od muže, který se představil jako letec ze základny US Air Force Luke, která se nachází 20 mil západně od Phoenixu.
Podle něj armáda vyslala dvě stíhačky F-15 Eagle, a jeden z nich se pokusil zachytit UFO. Najednou byl palubní radar mimo provoz, a ukazoval pouze šum. V tuto chvíli světla na objektu zhasla a pilotovi se UFO ztratilo.
Následující den velení základny vyhlásilo, že neví nic o incidentu a neobdrželi žádné hlášení UFO od civilistů.
Nicméně, telefonní účty svědků z 13. března 1997, které uváděly číslo základny, usvědčily vojáky ze lži.
Podplukovník Mike Hauser, zástupce základny Luke, řekl tisku: „Lidé nás nazývají lháři. Ale my nemáme co skrývat. Skutečností je, že se nezabýváme UFO.“
Hauser řekl, že večer na obloze byly stíhačky F-16, ale neměly žádnou souvislost s pozorovanými světly na obloze – prováděly pravidelné tréninkové lety. Všechna letadla přistála v sedm hodin večer a již nic nevzlétlo. Nicméně, řada lidí říkala, že vojáci bezostyšně lhali.
„Už nikdy nebudu takový, jako předtím,“ řekl 51 letý řidič cementárny Bill Greiner. Byl v horách severně od Phoenixu, když uviděl dva oslepující jasné objekty.
Byly téměř bílé, po obvodu viděl oranžové světlo, a ve středu každého z těchto těles pulzovalo červené jádro.
„Pokud mi někdo dříve řekl, že viděl UFO, tak jsem se mu jen smál. Teď se dívám na věci úplně jinak. Možná jsem jen hloupý řidič, ale viděl jsem něco divného.“
Bill jel kilometr od letecké základny a viděl, že jeden z objektů visí přímo nad ní. Brzy odtud vzlétla stíhačka F-16 a zamířila k UFO. Objekt ale nečekal: vystoupal vzhůru a v mžiku zmizel.
Greiner řekl: „Vím, že piloti to viděli. Sakra, jsem připraven projít testem na detektoru lži, jen kdyby kluci ze základny udělali to samé. “ Greiner také uvedl, že světla se vznášela nad oblastí více než dvě hodiny.

Žádné šetření …

Stovky lidí chtěly vědět, co to v onen den na obloze vlastně viděly. Byli to snad mimozemšťané, nebo šlo pouze o armádní cvičení. Dlouho ale není nikdo, kdo by jim odpověděl. Úřady mlčí nebo mlží. Armáda jejíž letectvo mohlo situaci monitorovat se vubec nevyjádří.
Krátce po událostech z Phoenixu členka zastupitelstva radnice Francis Bervudová na pravidelném zasedání vznesla oficiální žádost, aby město k situaci vydalo nějaké prohlášení, ale starosta města to rezolutně odmítnul. Bylo to první oficiální a veřejné upozornění na tento problém.
Guvernér státu Arizona Fife Symington sice po nátlaku uspořádal tiskovou konferenci, ale na ní se dostavil velitel letecké základny v kostýmu mimozemšťana a celou událost tak obrátil v žert. Nakonec guvernér prohlásil, že tuto událost berou lidé příliš vážně. To je ale odpověď jež svědky, kteří se ihned po americkém způsobu sdružili do aktivního spolku, nemůže uspokojit.

Kdo stojí za záhadným úkazem?

Čím méně je oficiálních informací, tím víc bují konspirační teorie. Podle jedné například mělo jít o obří prototyp vojenského letadla, který zkoušeli vypustit z nedaleké letecké základny. Logické vysvětlení se snaží nabídnout verze, že šlo o normální letadlo jehož světlo se díky optickému klamu na obloze znásobilo nebo o roj bitevních vrtulníků. Na toto všechno ale svědkové odpovídají, že letadla i vrtulníky vydávají značný hluk, tohle ale bylo úplně tiché.
Až po dlouhých čtyřech měsících, v červenci 1997, vydává armáda přeci jen oficiální prohlášení. Šlo prý o speciální armádní světlice vystřelené z vojenských letadel. Tohle zdůvodnění má ale podle svědků také vážné trhliny. Vojenské světlice prý narozdíl od pozorovaných světel, nejsou seřazeny přesně v řadě, jsou mezi nimi různé rozestupy a navíc mají nahoře stopu, kterou produkuje hořící hořčík.

Závěrem

Z 13. března 1997 existuje velké množství fotografií, ale odborníci, kteří úkaz na obloze zkoumali říkají, že fotky a videa nepovažují za přesvědčivé důkazy. Podle oficiálních údajů prý neexistuje jediná fotka, která by byla zachycena vědeckou technikou nebo případně speciální optikou s nočním viděním.
Dodnes tak nikdo nedokázal přednést přesvědčivý důkaz o tom, co měla být ona záhadná světla nad Phoenixem a kdo je za ně zodpovědný. Od události již uběhlo více než 16 let, ale nepředpokládá se, že vysvětlení objektu nad Phoenixem někdo někdy přinese. Lidé tak mohou buď věřit oficiálnímu prohlášení armády, že šlo o vojenské světlice nebo spekulovat, zda to mohla být návštěva z vesmíru nebo to byl nějaký tajný armádní experiment, který má zůstat navždy utajený.

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno